Morten Zondag om Edvard Munch i Galleri Würth

Morten Zondag og Eva SchwuchowBilde: AKTUELL KUNSTNER: Tirsdag får Galleri Würth besøk av kunsthistoriker Morten Zondag, som skal lære publikum mer om Edvard Munch. Her er Zondag sammen med gallerileder Eva Schwuchow og en ekte Munch. Fargetresnittet Kyss er fra 1902.

Mens mange av hans samtidige kunstnere er i ferd med å bli glemt, spiller Edvard Munch (1863–1944) en stadig viktigere rolle i verdenskunsten. Det er utgangspunktet når kunsthistoriker Morten Zondag tirsdag tar for seg Edvard Munch i Galleri Würth. Zondag skal snakke om Munch som menneske og som kunstner og om Munchs kunst som investeringsobjekt.

Morten Zondag sier at Edvard Munch var så moderne i sin tid at han fortsatt er like aktuell. Det skyldes ikke minst at han hadde mange av de trekkene vi ser hos vår tids kunstnere. Han brukte seg selv i kunsten, slik samtidskunstnere gjør i dag. Dessuten er Edvard Munch evig aktuell fordi kan klarer å si noe allment som angår individet, og han sier det så enkelt at man ikke må være kunsthistorier for å oppfatte budskapet.

Kunstverk som Kyss, Sjalusi, Madonna og Skrik snakker klart og tydelig til den som ser på bildet. Det passer godt med en trend i tiden som sier at publikum ønsker kunst som refererer til de store følelsene i livet. Det hjelper likevel alltid å kunne litt ekstra, og tirsdag blir det mulig å lære mer om Edvard Munch på kulturkvelden i Galleri Würth.

Morten Zondag er magister i kunsthistorie fra Universitetet i Oslo og er nå leder ved kunstavdelingen hos Kaare Berntsen Kunsthandel. Etter utdannelsen arbeidet han ved Munchmuseet, hvor han blant annet samarbeidet tett med Gerd Woll, som er en av verdens ledende Munch-spesialister. Zondag har i alle år konsentrert seg om Edvard Munch, hans kunst og hvordan Munchs kunst har utviklet seg i kunstmarkedet. Før han ble ansatt hos Kaare Berntsen var Morten Zondag i en årrekke leder for kunstavdeling hos Blomqvist Kunsthandel. Han har i løpet av de siste 15 årene også vært rådgiver for flere Munch-samlinger i inn- og utland.

Som vanlig er det lurt å melde seg på forhånd. Gallerileder Eva Schwuchow vet at det ofte blir fullt på kulturkveldene, og når 200 deltagere har meldt seg, setter hun strek.

Kontaktperson
Galleriansvarlig Eva Schwuchow
eva.schwuchow@wuerth.no
galleri@wuerth.no
Tlf. 464 01 264

Dette er Sammlung Würth
Würth-konsernet har en samling med rundt 15 000 katalognummer nyere europeisk kunst. Samlingen har også et betydelig innslag av senmiddelaldersk maleri og skulptur. Kunstverkene vises rullerende i konsernets gallerier, som alle er åpne for publikum og har gratis adgang.
Ved Würths hovedkvarter i Künzelsau i delstaten Baden-Württemberg har Würth-konsernet et kunstmuseum på 920 kvm og i nærliggende Schwäbisch Hall en kunsthall på 1 500 kvm. I Schwäbisch Hall vises også den permanente utstilling Alte Meister fra Sammlung Würth i den gamle kirken Johanitterhalle.

Det er i tillegg gallerier ved Würths hovedkvarterer i Norge, Danmark, Holland, Belgia, Østerrike, Sveits, Frankrike, Italia og Spania.
Kunst og kultur preger bedriftskulturen og spiller en sentral rolle i Würth-gruppen. Samlingen er bygget opp av Reinhold Würth siden begynnelsen av 1960-tallet. Kunsten preger hverdagen hos Würth og skaper et inspirerende arbeidsmiljø for medarbeiderne. I tillegg er galleriene ramme for møter mellom Würth og kunder, leverandører, lokalsamfunn, storsamfunn, myndigheter og presse.

Dette er Galleri Würth
Galleri Würth ble innviet høsten 2003. Siden starten har galleriet vist separatutstillinger med Pablo Picasso, Günter Grass, Max Ernst, Friedensreich Hundertwasser, Jakob Weidemann, Robert Jacobsen, Thomas Lange, Christo, Jutta Bosch, Hans Arp og Knut Henrik Henriksen. I tillegg kommer utstillingene I landskapets speilbilde, Fra kvadrat til gult, Stille dialog, samt en utstilling med studenter fra Kunsthøgskolen (Kunstakademiet). I februar 2010 åpnet prinsesse Märtha Louise utstillingen Neser lukter tulipaner, med verk av kunstnere med psykisk utviklingshemning. Høsten 2010 viste galleriet utstillingen Smertedans – Hommage til Pina Bausch med verk av Arne Paus. Nylig lukket galleriet dørene for utstillingen Art Faces med 149 fotografier av kjente billedkunstnere.

Dette er Würth-konsernet

Würth er et verdensomspennende konsern med mer enn 400 selskaper i 84 land og en årsomsetning i 2010 på 8,6 milliarder euro. Fra en sped begynnelse i 1945 er varesortimentet utviklet til over 100 000 produkter for bilbransje, håndverk og industri. Konsernet har rundt 60 000 medarbeidere. Over 30 000 selgere har løpende kontakt med Würth-konsernets mer enn tre millioner kunder. Würth Norge omsatte i 2010 for vel en milliard kroner. Selskapet har ca. 530 medarbeidere og cirka. 25 000 kunder. 300 selgere gjennomfører daglig ca. 1 500 kundebesøk. Würth har også 36 butikker mellom Kristiansand og Tromsø. Hovedproduktene er verktøy, festemidler og kjemiprodukter for profesjonelle kunder.