Kulturkveld i Galleri Würth:
Maleren Henrik Sørensen. Berømt, beryktet og fra Lillestrøm!

Torsdag 20. mai inviterer Galleri Würth til kulturkveld med direktør Svein Olav Hoff ved Lillehammer Kunstmuseum. Han skal snakke om Henrik Sørensen og har kalt foredraget ”Maleren Henrik Sørensen. Berømt, beryktet og fra Lillestrøm!”

Hoff har spesialisert seg på Henrik Sørensen og skrev i 1989 sin magistergradsavhandling om Sørensen og i 1992 hovedverket ”Henrik Sørensen: fragmenter av et kunstnerliv” (Gyldendal).
Svein Olav Hoff ser på Henrik Sørensen (1882–1962) som en av de mest betydningsfulle kunstnerne i det 20. århundre. Han var en av de første moderne malerne og hadde vært elev hos Matisse i Paris i årene 1908–1910.
Gjennombruddet kom med maleriene Svartbekken (1908) og Varietéartist (1910). De skapte skandaleoverskrifter, og Varietéartist ble kjøpt av svenske prins Eugen, som dermed utfordret en konservativ opinion.
Sørensen vokste opp på Lillestrøm og hentet motiver fra området rundt Lillestrøm og Råsjøen. Han malte også mye fra Oslo, Holmsbu og Telemark og er ellers først og fremst kjent for sitt enorme oljemaleri i Oslo Rådhus. Henrik Sørensen var sterkt samfunnsengasjert og hadde en tydelig stemme i sin samtid.

Henrik Sørensen

Billedtekst:
Henrik Sørensen og hans kunst er temaet når Galleri Würth torsdag inviterer til kulturkveld. Direktør Svein Olav Hoff ved Lillehammer Kunstmuseum er spesialist på Sørensen og forteller fra kunstnerens spennende liv. 

Her er Svein Olav Hoff fotografert i Sommerrogaten i Oslo foran skulpturen ”Mannen med nøkkelen” av den franske billedhuggeren Auguste Rodin (1840—1917).  Det er den eneste Rodin-skulpturen som står utendørs i Norge, og maleren Fritz Thaulow ga den som gave til Oslo by i 1902. ”Mannen med nøkkelen” er en del av figurgruppen ”Borgerne i Calais” og er en replikk av originalen som befinner seg i Calais.

Kontaktperson
Galleriansvarlig Eva Schwuchow
eva.schwuchow@wuerth.no
galleri@wuerth.no
Tlf. 464 01 264

Om Svein Olav Hoff
Svein Olav Hoff, (f. 1957) har vært direktør ved Lillehammer Kunstmuseum siden stiftelsen ble opprettet i 1994. Han har magistergrad i kunsthistorie fra Universitetet i Oslo og var intendant ved Drammen Kunstforening 1990–1994. De siste 20 årene har han publisert en rekke bøker og artikler.  I 2006 viste Galleri Würth utstillingen ”Jakob Weidemann – et tverrsnitt”. Bildene var utlånt fra Lillehammer Kunstmuseum, og Svein Olav Hoff var kurator for utstillingen og rådgiver for hele utstillingsprosjektet.

Om kulturkveldene i Galleri Würth
Galleri Würth har regelmessig kulturarrangementer. I fjor høst kunne publikum glede seg over foredraget ”Fra skjønnhet til sannhet” ved kunsthistorikeren Tommy Sørbø, et møte med den tyske kunstneren Jutta Bosch og foredraget ”Kjartan Slettemark – Over alle grenser” ved museumsdirektør og kunsthistoriker Jan Åke Pettersson. I vinter var det et arrangement om Special Olympics, som en naturlig oppfølgning av utstillingen ”Neser lukter tulipaner”.
Kulturkveldene i Galleri Würth er svært godt besøk, og det er nødvendig å melde seg på forhånd.

Dette er Sammlung Würth
Würth-konsernet har en samling med rundt 12.000 katalognummer hovedsakelig nyere europeisk kunst. Bildene vises rullerende i konsernets gallerier, som alle er åpne for publikum og har gratis adgang.
Ved konsernets hovedkvarter i Künzelsau i delstaten Württemberg har Würth et kunstmuseum på 920 kvm og i nærliggende Schwäbisch Hall en kunsthall på 1 500 kvm.
Würth-konsernet har i tillegg sterkt bidratt til renoveringen av en avvigslet kirke i Schwäbisch Hall – Johanniterhalle.  I denne bygningen har nå samlingen Alte Meister fra Sammlung Würth fått sin permanente plass.
Så langt er det også gallerier ved Würths hovedkvarterer i Norge, Danmark, Holland, Belgia, Østerrike, Sveits, Frankrike, Italia og Spania.

Dette er Galleri Würth
Galleri Würth ble innviet høsten 2003. I løpet av sine snart syv driftsår har galleriet vist separatutstillinger med Pablo Picasso, Günter Grass, Max Ernst, Friedensreich Hundertwasser, Jakob Weidemann, Robert Jacobsen, Thomas Lange og Christo.
I tillegg kommer utstillingen I landskapets speilbilde med 14 kunstnere fra Sammlung Würth, Fra kvadrat til gult – konkret kunst fra Sammlung Würth, Stille dialog med nyere stilleben, samt en utstilling med studenter fra Kunsthøgskolen (Kunstakademiet).  I 2009 viste galleriet utstillingen Duo. Her lot galleriet den norske samtidskunstneren Knut Henrik Henriksen møte den sentrale avantgardisten Hans Arp (1886 – 1966).
På slutten av fjoråret viste galleriet utstillingen Life – En reise i maleriets indre med verk av den tyske kunstneren Jutta Bosch. I februar 2010 åpnet prinsesse Märtha Louise utstilingen Neser lukter tulipaner, med verk av kunstnere med psykisk utviklingshemning.

Dette er Würth
Würth er et verdensomspennende konsern med mer enn 400 selskaper i 86 land og en årsomsetning i 2009 på 7,5 milliarder euro.
Fra en sped begynnelse i 1945 er varesortimentet utviklet til over 100.000 produkter for bilbransje, håndverk og industri. Konsernet har rundt 60.000 medarbeidere. Over 30.000 selgere har løpende kontakt med Würth-konsernets mer enn tre millioner kunder.
Würth Norge omsatte i 2009 for xxx mill. kroner. Selskapet har ca. 480 medarbeidere og ca. 25.000 kunder. 250 selgere gjennomfører daglig ca. 1.500 kundebesøk. Würth har også 32 butikker mellom Kristiansand og Tromsø. Hovedproduktene er verktøy, festemidler og kjemiprodukter for profesjonelle kunder.